2016 m. gruodžio 6 d., antradienis

"Ko tu stovi? Pokalbiai apie Lietuvos roko kultūrą" (parengė Emilija Visockaitė)

Knygos aprašymas: "Roko muzika niekada negimė iš pinigų ir paramos. Priešingai – ji atsirasdavo ten, kur sunkiausia, didžiausias nedarbas, neteisinga valdžia, vienatvė ir susvetimėjimas. Šias sąlygas Lietuva suteikti gali. Tačiau roko kultūros vystymąsi reikia remti kaip ir bet kurią kitą jaunimo iniciatyvą, skatinančią kūrybingumą, užimtumą, tarptautinius ryšius.

Roko pakilimai visada susiję su socialiniais, maištingais judėjimais, visuomenės krizėmis ir protestais. Rokas yra visuomenės būsenų veidrodis. Roko muzikos situacija atspindi šalies demokratijos lygį. Rokas visada skambėdavo ten, kur žmonės susivienydavo ko nors siekdami ir turėdavo aiškią socialinę poziciją, nuomonę, kurią drėbdavo į veidą neteisybei. Rokas skatina individualybę, mąstymą ir yra pagrindinis ginklas kovoje su masine kultūra, fasadinėmis vertybėmis, vartotojiškumu. Roko kultūra reiškia aktyvią pilietinę visuomenę. Jos nebuvimas – abejingumą.

Maištas prasideda nuo klausimo.

Emilija Visockaitė"

Mano nuomonė apie šią knygą: Įdomi, informatyvi knyga apie Roko kultūrą Lietuvoje. Visų pirma, šiek tiek gaila, kad ji į mano rankas pateko kiek vėlokai, visgi ji išleista 2010, o per tuos šešerius metus, mano nuomone, tikrai daug kas pakito. Atsirado naujų erdvių, galimybių, kai kurių dalykų, kurie aprašyti, deja, jau ir nebeliko. Šioje knygoje galima rasti ne tik jau seniausiai iširusių grupių veiklos aprašymus ir jų nuotraukas, bet ir pajusti roko klausytojų vienybę, kuri, bent jau man atrodo, šiek tiek išblėsusi. Taip, dabar vyksta vasarą daugybė festivalių, tik spėk rinktis, į kurį keliauti, vyksta nemažai koncertų (ypač Vilniuje ar Kaune), tačiau tos vienybės, anksčiau jungusios visus, mažėja, spėju, todėl, kad ir požiūris, ir laisvė klausyti viską, ko tik širdis geidžia, ir, žinoma, vis didėjantis susvetimėjimas daro tam didžiulę įtaką. Sužinojau daugybę grupių, kurių net pavadinimų gyvenime nesu girdėjusi. Dar labiau žavi roko kultūros pradžia Lietuvoje, gūdžiame Sovietmetyje, rodos, pasiausdavo jaunimas taip, kad dabartiniai "pasiautimai" atrodo net juokingai. Smagu, kad šioje knygoje aprašomos ne tik grupės, bet ir įvairūs buvę ir esantys leidiniai, interneto svetainės, ir netgi įtraukiami klausytojų komentarai, straipsnių ištraukos, kas itin pagyvina istorijas. Žodžiu, tikram roko gerbėjui, šitą knygą privalu perskaityti. Juk smagu žinoti nuo ko viskas prasidėjo, ir, kiek jau viskas pajudėję į priekį. Kai savaitgaliais nežinai į kurį miestą trenktis, kai yra nemažai alternatyvių barų, vyksta įvairiausi koncertai nuo užsienio žvaigždžių iki įvairiausių Lietuvos grupių.

Mano pieštukas užkliuvo: "Provincijoje žmonės neperka gitarų. Jie nusiperka mašiną, įsijungia "Russkoje radio" ir pasiima hantelius. Pagrindinė mūsų kultūra - sportuoju, turiu mašiną, turiu mergą, kuri man negraži, bet mano draugams graži. Tai joks čia ne rokas" L. Čereškevičius

Mano vertinimas: 8/10.

Knyga: Iš nuosavos bibliotekos. (Kaip tyčia, nusipirkta, būnant "Roko naktyse":)))

Leidykla, išleidimo metai: Versus aureus, 2010.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą