2016 m. sausio 4 d., pirmadienis

Sofi Oksanen "Valymas"

Knygos aprašymas: "Sofi Oksanen knygoje "Valymas" atskleidžia dviejų kartų moterų istoriją, kuri užbūrė daugelį pasaulio skaitytojų. Matyt, ne veltui ji išversta į 26 kalbas.
Įtempto siužeto romane subtiliai pasakojama atsikuriančios Estijos, neseniai paskelbusios nepriklausomybę, istorija, parodomas šalies pokaris, komunistinė praeitis ir laukinio kapitalizmo apraiškos. Gvildenamos meilės, smurto, bejėgiškumo temos, ieškoma ištakų praeityje.
Vieną dieną Alydės Trū namų kieme atsiranda dvidešimtmetė rusė Zara - prekybos žmonėmis auka - ir smarkiai sutrikdo vienišos namų šeimininkės gyvenimą. Alydės Trū sąžinę slegia pokario metų išdavystė, į kurią ją pastūmėjo beviltiška, tragiškai pasibaigusi meilė sesers vyrui. Ta jaunystės klaida nulėmė ne tik visos Alydės šeimos, bet ir tolesnių kartų gyvenimą. Pamažu aiškėja, jog abiejų moterų likimai neatskiriamai susipynę nuo seno.
Šiurpinamai pažįstamas ir artimas pasakojimas apie Estijos žmonių likimus, negrįžtamai įsipainiojusius Sovietų Sąjungos - net ir buvusios - gyvenimo taisyklių voratinklyje."

Mano nuomonė apie šią knygą: Labai stipri istorija. Perskaičiau prieš porą dienų, bet vis negaliu atsigauti. Kyla kažkoks keistas noras vėl ją atsiversti, lyg vis tikėčiaus, jog dar ne viską perskaičiau. Gyvenu šioje istorijoje ir vis ką nors prisimenu. Tai istorija apie meilę, ištikimybę, išdavystę, šeimą, prioritetus, sunkų laikmetį ir pasirinkimų pasekmes. Sunkiai nuspėjama įvykių eiga tik dar labiau įtraukė į pasakojimą.
Viskas prasideda nuo to, kaip vieniša senolė Alydė savo kieme randa Zarą. Pasakojimas vystosi peršokant iš vieno laikmečio į kitą, iš Estijos į Rusiją. Žavėjausi autorės sugebėjimu į tokį įtemptą pasakojimą įpinti paprasčiausių buities detalių, kurie liudija to meto Estijos ir apskritai to laikmečio, istoriją. Tarkim, kaip degtine šildydavosi kojas arba, kaip balindavo dantis anglimi, apie kojinaičių svarbą, kuri man pasirodė itin simboliška. Skaitant apie seseris Alydę ir Ingelę, jaučiau didžiulį svetimumą. Rodos, seserys būna artimesnės, nuoširdžiau kalbasi, dirba kartu. Tačiau čia atvirkščiai, rodos, lyg ne seserys, o konkurentės visose gyvenimo srityse. Ar meilė gali taip apakinti žmogų, jog jis ryžtųsi tokiai žiauriai išdavystei? Ar aplinkybės taip lengvai priverčia žmogų žudyti? Klausimai, į kuriuos nesugebu atsakyti. Laikotarpis buvo žiaurus, tokie pat žiaurūs buvo ir žmonės. Gyvenant laisvoje Lietuvoje, žinoma, lengva svarstyti šiuos klausimus, tačiau, kaip buvo iš tikrųjų, liudija tik pavienių žmonių atsiminimai. Taip ir čia. Kas žino, kaip tokiomis aplinkybėmis būčiau pasielgusi aš, ar kas kitas. "Valymas" ir šiurpinanti, ir priverčianti susimąstyti apie gyvenimą, knyga. Labai rekomenduoju.

Mano vertinimas: 8/10.

Knyga: iš bibliotekos.

Leidykla, išleidimo metai: Versus Aureus, 2010 m.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą