2013 m. gegužės 16 d., ketvirtadienis

Pirmasis žmogus

Knygos aprašymas : "Pirmasis žmogus" - tai nebaigtas romanas, kurį Albert'as Camus rašė paskutiniaisiais gyvenimo metais. Jo rankraštis buvo rastas kelioniniame krepšyje po rašytojo mirties. Paremtas autentiškais faktais romano veiksmas nukelia mus į Alžyro rytus, kur prabėgo Camus vaikystė. Autobiografiškumas, kuris vėlesnėse kūrinio redakcijose turėjo išnykti, dabar tampa vienu iš vertingiausių romano bruožų. Prieš mus - ne tik spalvingas, ryškus pasakojimas, bet ir sukrečianti išpažintis.
Kai 1994 metais leidykla Gallimard pirmą kartą išspausdino šį romaną, jis susilaukė plačių ir palankių skaitytojų atsiliepimų. Knyga yra jau išversta arba verčiama į daugelį kalbų.
Lietuviškajam romano leidimui nelengva buvo parinkti tikslų prancūziškojo pavadinimo Le premier homme vertimą, nes homme prancūzų kalboje turi dvi prasmes: "žmogus" ir "vyras". Vertėja ir leidėjai pasirinko pirmąjį variantą manydami, kad tokiu būdu paliekama daugiau galimybių plačiau suprasti šią frazę, tačiau ten, kur kontekstas reikalauja, panaudojama ir konkretesnė - pirmojo "vyro" sąvoka."

Mano nuomonė apie šią knygą : Skaitant ją, man reikėjo ir poilsio nuo knygos. Tačiau šiuo atveju, tai visai nereiškia, jog knyga man nepatiko. Priešingai, Kamiu labai mėgstu. Ir šita knyga, nepaisant to, jog nebaigta rašyti, paliko teigiamą įspūdį. Puiki istorija, verčianti pamąstyti apie tai, kokiu žmogumi galima tapti, nepaisant aplinkybių ir, kad likimas tikrai atsiunčia žmones, kurie mums padeda pasiekti tai, kas nulemta. (taip taip, aš tikiu likimu). Vienintelis šios knygos trūkumas ir yra tai, jog, deja, ji nebaigta...tačiau, kita vertus, tai palieka vietos spėliojimams, mintims apie tai, kaip viskas baigėsi... Viena tik aišku: noriu dar Kamiu kūrybos!

Mano vertinimas : 8/10.

Mano pieštukas užkliuvo :

"...karas - prastas dalykas, nes nugalėti žmogų taip pat graudu, kaip ir būti jo nugalėtam."

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą