2016 m. gruodžio 10 d., šeštadienis

Michael Cunningham "Tos valandos"

Knygos aprašymas: "Tai sudėtinga ir trapi trijų moterų jausmų, vidinių prieštaravimų, meilės, vilties ir nevilties istorija. Tai pasakojimas apie pastangas užčiuopti prasmę ir sugebėti gyventi. Kodėl jaunai, protingai ir talentingai, taip jautriai išgyvenančiai sielvartą, džiaugsmą ir svajojančiai būti kur nors kitur bei veikti ką kita moteriai tenka tokios paprastos ir iš esmės kvailos kasdienės pareigos? Kodėl taip graužia nepasitenkinimas savimi, vyru, šeima? Kodėl toks stiprus troškimas pabėgti nuo viso to, nors ir trumpam?..
Trys pasakojimai, trys moterys, trys likimai, siejami garsiojo Virdžinijos Vulf romano „Ponia Delovėj“. Simboliškai paskutinę Virdžinijos Vulf gyvenimo dieną pradėtas pasakojimas krypsta prie šių dienų Niujorke gyvenančios Klarisos ir talentingo poeto, graužiamo nepagydomos ligos. 1923-iaisiais Virdžinija Vulf, biografiškai tiksliai ir labai tikroviškai atkurta knygoje, rašo apie ponią Delovėj, o 1949-aisiais Lora Braun skaito šį romaną ir iš paskutiniųjų stengiasi prisitaikyti prie idealios namų šeimininkės gyvenimo. Bet gal veikėjus sieja daugiau nei Virdžinijos Vulf knyga?.."

Mano nuomonė apie šią knygą: Paėmusi šią knygą į rankas, žinoma, iškart pastebėjau viršelį - išskirtinai gražus. Tai knyga, pirmiausia, apie valandas, keičiančias mūsų visų gyvenimus, o tik paskui apie tris moteris. Joje aprašomos moterys - Virdžinija Vulf, Lora Braun ir Klarisa, draugo vadinama ponia Delovėj. Šias visas moteris sieja būtent V. Vulf knyga "Ponia Delovėj", pirmoji yra jos rašytoja, antroji kiek nusivylusi namų šeimininkė, skaitanti šią knygą, na ir trečioji, gyvenanti gyvenimą, kaip tikra ponia Delovėj. (Tiesa, dar neskaičiau "Ponia Delovėj", dėl ko, spėju, kad praradau dalį šios istorijos ypatingumo). Virdžinijos Vulf gyvenimas aprašytas, kaip pats autorius rašo, tiksliausiai ir jis yra realus, remiantis įvairiomis istorijomis iš V. Vulf gyvenimo, ir tyrinėjimo. Tačiau, kad ir kaip tiksliai aprašyta šios rašytojos svarbiausia ir dramatiškiausia diena, man asmeniškai, pritrūko jausminio tyrumo, tikrumo, jos gyvenimas ir diena pasirodė pernelyg tikslinga, pernelyg sustyguota. O, rodos, nykiausios herojės - Loros Braun, gyvenimo diena ir jausenos aprašytos įdomiausiai, tikriausiai, jos pozicija atskleidė daugiausiai jausmų, kuriuos nesunku atpažinti ir susimąstyti apie tai, kaip puikiai suprantu šią moterį. Na, o štai, viena spalvingiausių herojų Klarisa, mano nuomone, aprašyta kiek per glaustai. Jaunystėje ji įsivėlė į nuotykį su dviem vyrais, kurių vieną mylėjo ji, o kitą mylėjo jos mylimasis. Ir vienas bučinys apvertė gyvenimą visiems trims. Kai aprašoma ta ypatinga jos gyvenimo diena, jau po daugelio metų, po šio bučinio, ji gyvena su moterimi ir augina dukrą, kurios tėvas - nežinia kas. Galop viskas susiklosto šių trijų moterų gyvenime visiškai netikėtai. (O to nenoriu atskleisti, nes pati knygos gale tikrai stebėjausi ir mintyse šūkčiojau: "O tu matai kaip!"). Nekantrauju šį vakarą pažiūrėti ir šios knygos ekranizaciją, kuri, kiek domėjausi, taip pat verta dėmesio ne mažiau, nei knyga. Trumpai apie šią knygą galėčiau pasakyti taip, jog, rodos, nujauti, kad herojai itin spalvingi, bet kai kurie, kaip minėjau, neišbaigti, ar neatitinkantys lūkesčių.

Mano pieštukas užkliuvo (Tiesa, pieštuku aš nepasižymiu iš tikro šių citatų, tiesiog pasižymiu lapeliais:D): "Mes rengiam pobūvius, paliekam šeimas ir gyvenam vieniši Kanadoje, kamuojamės rašydami knygas, kurios, nepaisant mūsų talento ir begalinių pastangų, nepaisant pačių didžiausių vilčių, nepakeičia pasaulio. Gyvenam savo gyvenimus, kažką darom, paskui miegam - visa tai taip paprasta ir kasdieniška. Kai kurie iššoka pro langą, nusiskandina ar prisiryja tablečių, kur kas daugiau miršta atsitiktinai, o daugelį mūsų - didžiąją daugumą - sugraužia kokia nors liga arba, jeigu pasiseka, pats laikas. Yra tik viena paguoda: viena kita valanda, kai mūsų gyvenimas, nepaisant visų negandų, netikėtai pražysta ir dovanoja mums viską, ko mes kada troškome, nors visi, išskyrus vaikus (ir gal netgi jie), žino, kad po šių valandų neišvengiamai ateis kitos, kur kas tamsesnės ir daug sunkesnės. Ir vis dėlto mes džiaugiamės miestu, rytu, mes viliamės, labiau už viską, turėti daugiau to paties."

Mano vertinimas: 8/10.

Knyga: Iš nuosavos bibliotekos, kainavusi 3.95 eur.

Leidykla, išleidimo metai: Sofoklis, 2015.

1 komentaras:

 1. Sveiki,
  esame FB grupės Senos Knygos bei kitų literatūrinių iniciatyvų komanda. Šiuo metu kuriame puslapį, kuriame norėtume surinkti geriausius straipsnius, knygų apžvalgas iš įvairių lietuviškų blog'ų, rašančių apie knygas, literatūrą.

  Kreipiamės į Jus, norėdami pasiteirauti, ar sutiktumėte, kad kai kurie Jūsų straipsniai, įrašai (kurie mus sudomins ir pan.) būtų "perspausdinti" naujajame tinklalapyje, - be abejo, su nuoroda po kiekvienu straipsniu į Jūsų puslapį (ar puslapius, pvz., pridedant ir Facebook nuorodas ar pan.)

  Jei norėtumėte bendradarbiauti, tai labai lauksime Jūsų atsakymo!:)

  Senos Knygos Komanda
  https://www.facebook.com/groups/senosknygos/

  rasykite: kristinairaurimas@gmail.com

  AtsakytiPanaikinti