2013 m. kovo 28 d., ketvirtadienis

Mano vardas - Marytė

Knygos aprašymas : "Romanas nušviečia vieną iš baltųjų istorijos dėmių – „vilko vaikų“ situaciją. Po Antrojo pasaulinio karo Rytprūsių vokietės siuntė vaikus anapus Nemuno, kur buvo duonos, ir vokietukai ėjo į Lietuvą, dirbo pas ūkininkus, elgetavo, o sunkiai uždirbtą maistą nešė savo badaujančioms šeimoms.

Vokiečių mergaitės Renatės, gavusios lietuvišką vardą Marytė, ir jos šeimos istorija atskleidžia daugelio pabėgėlių tragišką likimą, pirmuosius pokario metus Rytprūsiuose ir Lietuvoje. Romano autorius rėmėsi tikrais faktais, „vilko vaikų“ ir jų artimųjų pasakojimais.

„Karus kažkas pradeda, kažkas tampa nugalėtojais, tačiau našlės ir vaikai pralaimi visada. Antrasis pasaulinis karas pasibaigė, jie – tarp pralaimėjusių, nes žuvusieji buvo jų tėvai, o našlės – jų motinos. Pasaulis plytėjo piktas ir pavargęs. O jie – tik vaikai. Tačiau – vilko vaikai. Ši knyga – apie meilę ir užuojautą. Ir apie atmintį.“ – Alvydas Šlepikas "

Mano nuomonė apie šią knygą: Sunku vertinti šią knygą. Apibūdinimas "Vilko vaikai" buvo kažkuomet girdėtas, tačiau tada, kai tai girdėjau, man nepaliko jokio įspūdžio...O perskaičius šitą knygą, reikėjo nemažai laiko, kol susidėliojau mintis. Prisipažinsiu, šita knyga mane labai nuliūdino. Netgi ašarą nubraukiau. Įsivaizdavau tuos mažus badaujančius vaikus, ieškančius, kur prisiglausti, kur gauti maisto... Ir nori nenori, širdį suspaudė. Labai žavėjausi moterimi, kuri priėmė Marytę gyventi kartu, nors ir labai rizikavo...ir buvo išvežta Sibiran. Susimąsčiau apie tai, kodėl vieni žmonės būna tokie geri, tokie užjaučiantys, o kiti priešingai - žiūrintys naudos tik sau, gailintys net duonos kąsnelio. Kad ir kaip ten būtų, į šiuos klausimus atsakymą rasti labai sudėtinga. Nors knygoje "Mano vardas - Marytė" aprašytas laikmetis, jau seniai praeityje, tos vertybės vis tiek aktualios ir šiandien. Ir šiandien dar galima ašarą nubraukti paskaičius. Galu gale, ir šiandien aktuali paprasčiausia užuojauta, noras padėti kitam, silpnesniam už save. Kažkas šioje knygoje yra tokio, kas užgauna sielą. Kas priverčia mąstyti, kelti klausimus. Tokią literatūrą vertinu.

Mano vertinimas : 9/10.
Istoriją lydėjusi muzika:
http://www.youtube.com/watch?v=RmUvInuJwS0


1 komentaras:

  1. Skaitant tikrai darėsi liūdna. Karas yra negailestingas. Tuo dar kartą įsitikinau... Manau, kad ją turi perskaityti visi, nes ji mums gali pasakyti žinutę, kurią suprasime kiekvienas skirtingai.

    AtsakytiPanaikinti